2014. november 4., kedd

Átköltés



Az új "magyar nemes"

(Petőfi Sándor verse alapján)

Őseimnek nem volt kardja,
Dossziém meg nincs kutatva
Nincs kutatva, mert nem hagyom.
Én egy képviselő vagyok.

Négyévente választanak,
Törvény véd, hogy megmaradjak.
A törvényt meg magam hozom.
Mert én képviselő vagyok.

Első dolgom, ha belépek
Parlamentbe együtt szépen
Üléspénzünk megszavazom.
Mert én képviselő vagyok.

Adóhoz számlát nem adok
A népszavazást elhajtom
És még fegyvert is tarthatok.
Mert én képviselő vagyok.

Rokonaim FB tagok,
Üvegzsebem rég nem lapos.
Joghézagot magam hagyok,
Mert én képviselő vagyok.

Választóim nem ismerem,
Pártfegyelem se kenyerem,
Frakció a fontos nagyon,
Mert én képviselő vagyok.

Offshore felett szemet hunyok,
Nyugdíjat is előbb kapok,
Közpénzeket eltapsolok,
Mert én képviselő vagyok.

Mentelmi jog véd meg engem,
Ma nekem, és holnap neked
A volánnál is ihatok,
Mert én képviselő vagyok.

Megjegyzés:
Az átköltés 2010. februárjában készült, a jelenlegi helyzet elemzése még várat magára. 











2014. november 1., szombat

Hogyan lettem hekker?

Még a PC világ előtt, a múlt század hetvenes éveiben történt, hogy a SZÁMALK nagy számítógépes oktató központjában több csoportnak is tanfolyamot szerveztek. A programírás tanulását speciális oktató software segítette, mely értékelte a hallgatók szintaktikai és szemantikai hibáit és a gépidő felhasználását is figyelembe véve osztályozta a diákok teljesítményét.
Az első órán az oktató mindenkinek megmondta a kódszámát, amelyet a szoba nagyságú számítógép elfogadott az első bejelentkezéskor. Ez a csoport azonosítójából és a hallgatók névsor alapján képzett sorszámából állt. Egyéni jelszavát az első alkalommal adta meg minden hallgató, hogy ezzel biztosítsa saját „területe” védelmét. A tízes csoport voltunk, az első két számjegy tehát adott volt. A névsorban az első Aba József volt, ő kapta a 1002-es kódot és így tovább. Én voltam a 1014-es, a névsorban az utolsó hallgató pedig a 1027-es.
Már a gépterem felé menve azon gondolkodtam, hogy kié lehet a 1001 kódszám? Biztos voltam ugyanis abban, hogy nem a kettestől kezdték a számozást.
Mikor a klaviatúrához ültem először „természetesen” az 1001-est hívtam be. A gép azonnal kérdezte a jelszót.
- Aha! Ezt tehát már valaki levédte – jöttem rá és magamban mérgelődtem. De elkapott a „harci láz”.
Feltételeztem, hogy ez az oktató gépideje. Ezért begépeltem jelszónak, hogy „oktató”. A gép visszajelzett, hogy rossz jelszó. Erre beírtam, hogy „tanár”, de ismét meg nem engedettnek ítélte kísérletemet a gép. Tudtam, hogy a harmadik hibás kísérlet esetén a software csenget a gépterem operátorának, aki azonnal a hallgató „segítségére” siet. Mivel az oktató a teremben sétált, kínos lett volna a magyarázkodás. A hátam is, a tenyerem izzadt, de a kaland izgalma legyőzte a félelmemet.
Hittem abban, hogy ez a terület az oktatóé.
Abban is biztos voltam, hogy a különböző csoportoknak valószínűleg azonos induló jelszót adnak és ez „beszélő” kód, hiszen így egyszerű a rendszer kialakítása.
Ekkor eszembe jutott, hogy a számítástechnikusok anglománok és begépeltem, jelszónak, hogy „teacher”.
A gép elfogadta!
Abban a pillanatban megváltoztattam a 1001 jelszavát „nincs”-re, és ezzel birtokba vettem a tanári gépidőt.
Feladataim megoldását mindig az oktató gépidejében kísérleteztem ki, majd a hibátlan megoldást tettem át saját számítógépes területemre. Mondanom sem kell, hogy dicséretesen végeztem az első félévet, hiszen én használtam a legkevesebb gépidőt – legalábbis a részemre hivatalosan biztosított, 1014-es tárterületen.
A gond a második félévben jelentkezett, amikor egy másik csoportból átirányítottak egy diákot, akinek a tanár  mivel a rendszert már lezárták  a saját gépidejét óhajtotta felajánlani, hiszen mint mondta ő úgysem használja azt.
- Ezt én is tudom – gondoltam  de mi lesz most?
Egy pillanat alatt kiderült, hogy a „teacher” nem megengedett jelszó. Az oktató mérges lett, mert rájött, hogy valaki garázdálkodott az ő kontójára.
Csak akkor nyugodtam meg, mikor a terembe siető operátorok a hátam mögött a tanárral veszekedve kikérték maguknak, hogy több napig azzal szórakozzanak, hogy hexadecimális listákat böngészve rájöjjenek ki lehetett az illegális behatoló.
Azóta tudom, milyen érzés hekkernek lenni - persze akkor még talán nem is ismerte ezt a szót a világ.